Šampinjoni i druge pečurke u prirodi rastu tamo gdje njihovo sjeme padne na tlo, koje u sebi sadrži sve hranljive tvari (materije) potrebne za razvitak i rast šampinjona (mineralne soli, vodu, potrebnu toplinu itd).
Gljive su vrlo hranjiva hrana, koja sadrži veliku količinu minerala i vitamina, ali su i dobar izvor proteina. Jestive pečurke mogu biti domaća kultura. Uzgoj šampinjona u zatvorenom prostoru daje vrlo dobre prinose. Šampinjoni se mogu uzgajati u podrumu, garaži ili sličnoj odgovarajućoj prostoriji. Proizvodnja pečuraka je manje komplikovana nego što zamišljamo i ne zahtejva velika ulaganja. Ako želimo da ih uzgajamo, process proizvodnje treba da vodimo tako da dobijemo što više šampinjona po kvadratnom metru.
Šta je potrebno za uzgoj šampinjona?
Sada ćemo opisati sta je sve potrebno za uzgoj šampinjona i i dati osnovna uputstva o tome kako napraviti sopstvenu proizvodnju ovih pečuraka.
Za uzgoj šampinjona na prvom mjestu potrebna je betonska ploča za pripremanje komposta iz dubreta i dodataka. Prostorija za uzgoj šampinjona, gde se uz regulisanje temperature obavljaju svi procesi uzgoja (osim kompostiranja). Sanduci u kojima je kompost. Vile, gumena crijeva, prašilica za prašenje, prskalice, pribor za branje, a to je ambalaža, stepenice za branje iz gornjih sanduka, zaštitna sredstva, sjeme (micelij).
Izvor toplote za grijanje (kotlarna na jeftinija goriva, kao što je plin, a u novije vreme i Sunčeva energija).
Za pripremanje komposta, na kojim će rasti šampinjoni, potrebni su još: skladne klice, konjsko djubre, gips i voda. Za pripremanje pokrivača potrebno je imati treset i tucanik (može i lapor). Za mjerenje temperature upotrebljavaju se alkoholni termometri. Za osvjetljenje je potrebno imati i električnu struju.
Izvor: poljoprivrednisavetnik.com