Orah smanjuje rizik od srčanih bolesti i kancera
Liker od oraha ima pozitivan efekat u slučaju malokrvnosti i pomažu u pročišćavanju jetre, želuca i krvi. Odličan je i kod problema u radu štitne žlijezde
Plod oraha jedna je od najstarijih hranljivih namirnica, a prema predanju potiče iz Azije.
Smatra se simbolom plodnosti, a u pojedinim kulturama čak i svetim voćem.
U poređenju sa ostalim koštunjavim voćem, smatra se najzdravijim, u prvom redu zbog velikog sadržaja omega – 3 masnih kisjelina, kao i zbog duplo većeg sadržaja antioksidansa.
Omega – 3 masne kisjeline imaju protivupalna svojstva i pružaju zaštitu kardiovaskularnog sistema, jer snižavaju krvni pritisak. Konzumiranjem 30 – 50 grama oraha dnevno, obezbjeđuje se dnevna propisana doza omega – 3 masnih kiselina i znatno smanjuje rizik od srčanih bolesti, ali i sprečava oksidacija tzv. lošeg holesterola.
Antioksidansi prisutni u orasima su kvalitetniji od onih koji se nalaze u ostalom koštunjavom voću i efikasniji u sprečavanju oštećenja ćelija organizma, pri reakcijama oksidacije i štetnog djelovanja slobodnih radikala, čime pomažu u borbi protiv kancera.
Orah je bogat proteinima, dijetalnim vlaknima i vitaminima, a dominiraju vitamini: B: B1, B2, B3, B5 i B6, ali su, takođe, prisutni i vitamini PP, E i A, te minerali: kalijum, kalcijum, natrijum, gvožđe, fosfor i magnezijum.
Ono što se manje zna je da je, osim ploda, ljekovito i mlado lišće. Čaj od lišća oraha u kombinaciji sa medom koristan je za čišćenje i jačanje organizma. Efikasan je i za poboljšanje varenja, protiv čireva i kostobolje, a koristi se i za ispiranje desni radi sprečavanja bolesti i krvarenja, kao i za ispiranje gnojnih rana. Čak i zvanična medicina orahu priznaje ljekovita svojstva.
Mladi zeleni orasi imaju dosta vitamina C, joda i kao narodni lijek često se daje bolesnicima i anemičnim osobama. Mladi zeleni orasi pomiješani sa medom imaju pozitivan efekat u slučaju malokrvnosti i pomažu u pročišćavanju jetre, želuca i krvi. Odlični su i kod problema u radu štitne žlijezde, za bolesti grla i respiratornog sistema, posebno kod bronhitisa. Mladi orasi pomažu i kod tegoba uzrokovanih klimaksom, gojaznosti i hroničnih respiratornih bolesti.
Čaj od oraha za jačanje imuniteta
Jednu punu kašičicu sitno isejckanih listova oraha preliti sa 250 ml vrele vode i ostaviti kratko da odstoji.
Dijareja
10 grama sušenog lišća staviti u 1 litar ključale vode i ostaviti da odstoji 15 minuta. Piti 3 do 5 šolja dnevno.
Za pretjerano znojenje nogu
Dvije šake sušenog lišća ili ljuske oraha staviti u 2 litra vode. Ostaviti da vri 15 minuta, a kada se rashladi, procijediti. Svakog dana dodavati u vodu kojom perete noge.
Domaći liker od oraha
Ovaj čudesni napitak specifične arome i ukusa, priprema se u proljeće, kada su orasi još mladi i dok im kora još nije otvrdnula. Priprema se obično u maju i junu mjesecu, zavisno od podneblja, dok je orah još zelen.
Potrebno je:
40 mladih, zelenih oraha u ljusci, najbolje veličine lješnika, ali mogu da budu i veći
1kg. šećera ili 1kg meda
1 litar domaće lozove rakije
1 veća tegla sa poklopcem ( 3-5 l)
– liker, po želji, može da se začini, ali ne mora (štapić vanile, štapić cimeta, karanfilić, desetak zrna kafe, 1 limun, ili 1 narandža…
PRIPREMA:
– mlade orahe očistiti od peteljki, oprati, osušiti
– svaki orah pomalo zarezati nožem, ili probušiti iglom, a ukoliko su orasi krupniji mogu se presjeći na polovine
– orahe sipati u veću teglu
– sipati šećer
– ko želi, u teglu sa orasima može dodati jedan, ili više začina. Ako dodajemo limun ili narandžu, prethodno dobro oprati i zajedno sa koricom nasjeckati na kolutiće (obično se stavi samo jedno od ta dva)
– u teglu sa orasima i šećerom (medom) sipati litar domaće lozove rakije i dobro zatvoriti
– ostaviti teglu da stoji na sunčanom mjestu 40 dana. Povremeno protresti teglu.
– nakon isteka perioda od 40 dana liker procijediti kroz gazu ili cjediljku za čaj
– liker sipati u staklene flaše, dobro zatvoriti i čuvati na hladnom i tamnom mjestu najmanje dva mjeseca da liker sazri.