Majčina dušica (Thymus serpyllum) u narodu je poznata i kao: timijan, bakina dušica, bukovica, čabrac, divlji bosiljak, dušica, manja mažurana, materka, tamjanika. Cvjetovi su svijetlo ili tamnocrveni, a u vreme cvjetanja ima prijatan aromatičan ukus i miris. Majčina dušica uspijeva na suvim, sušnim i sunčanim mjestima, na livadama, pašnjacima i kamenju.
Postoji mnoštvo sorti majčine dušice. Najpoznatije su: Thymus serpylum Goldstream, otporna, višegodišnja, zimzelena, puzajuća i polegla biljka. Listovi su zlatnozeleni i izuzetno aromatični. Thymus serpylum Lemon Curd je višegodišnja, otporna, puzajuća biljka. Cvjeta ljeti, bjeloružičastim cvjetovima. Listovi su jarko zeleni, intenzivnog mirisa koji podseća na limun. Thymus serpylum Lucy je otporna, višegodišnja, puzajuća biljka, koja rijetko cvjeta, a cvjetovi su blijedoružičasti i ima ih malo. Listovi su sitni i zeleni. Idealna je za upotrebu u kulinarstvu. Ima odlična antibakterijska i antigljivična svojstva. Thymus herba – barona (kimova majčina dušica) je otporna, višegodišnja, zimzelena biljka koja naraste u visinu do 2 m i u širinu 20 cm. Cvjetovi imaju boju ruže i cvjetaju u ljeto. Listovi su sitni, s mirisom kima.
Antioksidans i antiseptik
Majčina dušica je vrlo dobra za probavu a pomaže i u razgradnji masne hrane. Idealna je za pripremu čorbi, variva i marinada. Može se dodavati supama, sosevima i filovima. Majčina dušica se koristi za pripremu mnogih preparata protiv kašlja. Kod biljke se koristi gornji dio u cvijetu i list, jer sadrži najviše ulja, flavanoida, tanina i timola. Pripremljena kao čaj, majčina dušica pomaže kod liječenja prehlade, promuklosti, upale sinusa, upale ždrijela i bronhitisa. Čaj se može još upotrebljavati i za ispiranje grla i usta. Čaj od majčine dušice u kombinaciji sa ruzmarinom odličan je lijek protiv glavobolje i drugih nervnih tegoba.
Majčina dušica kao lijek
Za liječenje kašlja, bronhitisa, nesanice, prehlade i upale grla, jednu veliku kašiku majčine dušice treba preliti sa 3-4 šolje ključale vode i ostaviti poklopljeno 15-ak minuta. Kasnije čaj treba procediti i dodati veliku kašiku meda i sok od pola limuna. Pije se u više gutljaja tokom dana.
Sirće od majčine dušice
Sirće od majčine dušice se upotrebljava u kulinarstvu. Za pripremu je potrebno: 100 g majčine dušice i 0,5 l vinskog ili jabukovog sirćeta. Biljku treba nježno istući, polovinu sirćeta zagrijati, ali ne smije da dođe do vrenja. Sirće treba politi po gnječenoj biljci, a zatim je nastaviti ponovo gnječiti i ostaviti da se ohladi. U mješavinu dodati ostatak sirćeta, promiješati i sipati u flašu širokog grla. Flašu staviti na prozorsku dasku sa mnogo sunca i svakodnevno mućkati u narednih15 dana. Može se čuvati u takvom stanju ili procijediti, a u sirće se može staviti i grančica majčine dušice.
Ljudi koje pate od bolesti štitne žlezde trebali bi da izbjegavaju majčinu dušicu, kao i trudnice i dojilje.